Захворювання пародонту

Пародонт – це комплекс тканин, які оточують зуб і забеспечують його фіксацію в кістках щелепи. Цей комплекс включає ясна, періодонтальні зв’язки, з’єднує корінь зуба з кістковою лункою, кісткову тканину альвеолярних відростків і цемент кріння зуба. Найперша ознака захворювання пародонту – кровоточивість ясен, а точніше гінгівіт.

Гінгівіт – це запалення ясен, що супроводжується набряком, почервонінням і кровоточивістю. Гінгівіт досить поширене захворювання; розрізняють гостру, хронічну і рецидивуючу форму хвороби.

Найчастішою причиною гінгівіту є недотримання гігієни прожнини рота, результаті чого утворюється зубна бляшка (колонії мікроорганізмів, міцно пов’язані з поверхнею зуба). Також у виникненні гінгівіту грають роль такі фактори, як патологія прикусу, зубний камінь (кальцифікована зубна бляшка), залишки їжі, неправельно накладені пломби,ротове дихання.

Гінгівіт часто зустрічається у підлітків та вагітних. У цих категорій хворих хвороба зазвичай протікає важче у зв’язку з гормональними змінами в організмі. Також гінгівіт може бути ознакою системного захворювання (наприклад, герпесу, алергії, авітаміінозу, лейкрпенії, виснажливого захворювання, цукрового діабету).

При гінгівіті ясна запалюються, виникає набряк, змінюється іх контур. За рахунок набряку поглиблюється ясенева борозна між зубом і утворюється так звана яснева кишеня. У результаті виникають наступні симптоми: печервоніння ясенного краю, набряк і кровоточивість ясен, ясна стають чутливимиі хворобливими, спостерігаються труднощі при жуванні і кофтанні. І багато хто, боячисьпошходити ніжні, чутливі зуби намагається скоротити час чищення зубів,і перейти на більш м’яку щітку. А робити цього в жодному разі не можна. Навпаки купіть середньої жорсткості щітку та збільште час чишення. А ось пасту краще вибрати спеціальну, з антибактеріальними добавками, для кровоточивості ясен.

Масаж ясен здатний відновити порушене кровопостачання, а інтенсивна не дасть затримуватися зубному нальоту зубному нальоту. І ще потрібно навчити пацієнта правельно чистити зуби. Для того щоб навчитися правельно чистити зуби, треба взяти кілька уроків у лікаря – гігієніта. Лікар гігієніст наносить на зубти барвник (Plaque indicator), який добре фарбує зубний наліт, але не тримається на ємалі. І пацієнт повинен, погдлядаючи час від часу в дзеркало, від цієї фарби позбутися. Причому однієї такої процедури недостатньо. Їх потрібно проводити досить довго – приблизно місяць, щоб сформувався умовний рефлекс на правильне положення рук з щіткою, навички правильного чищення зубів.

Пародонтит – це запальний процес, в який залучаються всі структури пародонту. Він характеризується руйнуванням зубоясневого з’єднання і прогресуючою деструкцією альвеолярних відростків щелепних кісток.

Пародонтит є однією з найбільш поширених причин втрати зубів у дорослому віці. Найчастіше пародонтит виникає при поганій гігієні порожнини рота (нерегулярному або неправильному чищені зубів, нехтуванні зубною ниткою і т.д), що призводить до накопичення зубного нальоту і розвитку запалення в яснах – гінгівіту. З часом гінгівіт може перейти в пародонтит.

Як тільки запалення долає основний бар’єр – зубоясневе з’єднання, воно переходить на підлеглі тканини – періодонт і альвеолярну кістку. Будучи логічним продовженням гінгівіту, пародонтит набуває абсолютно нових рис.

По-перше, формується пародонтальна кишеня, в якій мікробні скупчення виявляються надійно прихованимиі не видаляються під час чишення зубів.

По-друге, у глибині пародонтальних кишень активно розмножуються найбільш агресивні мікробні види – анаероби, спірохети.

По-третє, з кишень і самі мікроорганізми, і їх ферменти та токсини з легкістю проникаютьв підлеглі структури, викликаючиїх руйнування. Як наслідок, стійкість зубів зменшується, вони стають рухливими, а механічне навантаження на зуби при жуванні виявляється травматичним.

Внаслідок цієї травми руйнуванняопорного апарата зуба йде особливо швидко, що, у свою чергу, ще більш сприяє поширенню мікроних скупчень. Формується пародонтит.

Пародонтоз – це процес атрофібії кістки, який не супроводжується вираженою запальною відповіддю. Ясна поступово осідають, оголюючи корені зубів. Ця форма захворювання частно розвивається у людей похилого віку.

Пародонтит – багатофакторне захворювання і лікування має бути комплексним.

На сьогоднішній день стоматологія має в своєму розпорядженні всі необхідні засоби для лікування захворювань пародонту.

  • Перш за все, це профісійна гігієна порожнини рота: лікар-гігієніст, використовуючи найсучасніше обладнання безболісно і ретельно видалить всі зубні відкладення, відполірує поверхні зубів і місцевими медикаментозними засобами зніме запаленя та біль.
  • Головна роль у збереженні здоров’я ротової порожнини відводиться правильному використанню якісних засобів гігієни порожнини рота, підібрати їх за допомогою стоматолога, а й дотримуватися режиму і техніки застосування. Тому наступним етапом буде навчання раціональної гігієни порожнини рота і правельний підбір засобів гігієни: щітки, нитки, йоршика та ін.
  • Застосовують різні препарати: анитбіотики, протизапальні засоби, місцеві імунокоректори.
  • Ефективним методом місцевого лікування є ВЕКТОР-терапия. Це щадний метод, заснований на впливі ультразвуку та суспензії гідроокису Ca. Використання данного методу сприяє лікуванню захворювань ясен на ранніх стадіях і стабілізує процес на більш глибоких, іноді дозволяючи уникнути операції. Через 2-3 дні після сеансу ВЕКТОР-терапиї (це відзначають практично всі пацієнти) в порожнині рота настає стан особливого комфорту, легкості і відчуття здоров’я.
  • У розвинених стадіях пародонтиту нерідко відсутня частина зубів , а зуби, що залишилися рухливі і відчувають перевантаження. У таких випадках необхідна допомога лікаря-ортопеда та протезування. Виготовлення протезів з шинуючими елементами відновить повноційне жування, копенсує перевантаження зубів. Для цих же цілей в області передніх зубів можна виготовити непомітну еластичну шину (на основі скловолокна) і навіть заповнити дефекти, за рахунок включення в неї штучних зубів.
  • При наявності факторів ризику (неправельний прикус, скупченість зубів, високе прикріпленя вуздечок і ін.) буде своєчасною консультація і допомога ортадонта і хірурга. Особливо це актуально в молодому віці , коли виправлення аномалій прикусу і положення зубів і невелика пластика впорожнині рота дозволять запобігти захворюванням пародонту.
  • У деяких випадках необхідно хірургічне втручання – кюретаж. При кюретажі лікар знімає зубні відкладення за допомогою спеціальних гачків, екскаваторів, кюреток (закритий кюретаж), або розрізавши ясна (відкритий кюретаж).

Будь яку хворобу краще попередити, ніж лікувати. Тому найголовніша порада, яка допоможе зберегти здоровя порожнини рота – при появі хоча б однієї з ознак захворювань пародонту, негайно звернутися за консультацією до фахівця.

Дента-Д

Стоматологическая клиника Дента - Д создана для Вас, чтобы укрепить здоровье Ваших зубов и десен!

Top