Лікування поганого запаху з рота

Одна з найбільш поширених ознак стоматологічних захворювань є неприємний запах з рота. На жаль, він супроводжує багато патологічних станів, і в залежності від процесу змінюється вираженість і інтенсивність неприємного запаху з порожнини рота. Неприємний запах з рота не є невирішальною проблемою, тому що методи її лікування прості й дієві. У більшості випадків неприємний запах з рота є результатом скупчення в роті великої кількості бактерій. Основними причинами неприємного запаху з рота є:

  • стоматологічні захворювання (карієс зубів та його ускладнення, захворювання слизових оболонок порожнини рота, хвороби ясен, неякісні протези та ортодонтичні конструкції);
  • відсутність індивідуальної гігієни порожнини рота, в результаті чого в порожнині рота накопичується велика кількість бактерій;
  • захворювання верхніх дихальних шляхів;
  • системні захворювання.

Роль бактерій в утворенні неприємного запаху з рота

Порожнина рота – це найбільш густонаселена бактеріями частина людського організму. Бактерій багато в борозенках зубів, на спинці язика, на мигдалинах, в каріозних порожнинах, в складках слизової оболонки, на слизових оболонках щік – вони скрізь. При низькому рівні індивідуальної гігієни порожнини рота або її відсутності, кількісний і якісний склад бактерій збільшується в десятки, сотні разів за дуже короткий час. Цей нестримний бактеріальний ріст буде продовжуватися до безкінечності, але його можна зупинити проведенням регулярних і ретельних заходів по догляду за порожниною рота.

Бактерії, в якості життєдіяльності, вживають їжу і виділяють її відходи. Відходи життєдіяльності деяких видів бактерій являють собою сірчані з’єднання (сірководень, метил-меркаптан), які і є причиною неприємного запаху.

Кожна людина в тій чи іншій мірі має в своєму диханні цей неприємний запах. На щастя людське нюх не вловлює ці запахи, якщо їх концентрація в диханні не висока. Коли концентрація підвищується, то утворюється той самий характерний неприємний запах.

Як впливає зубний наліт на утворення неприємного запаху з рота? Більшість сірчистих сполук, що викликає неприємний запах з рота, виділяються анаеробними бактеріями. Анаеробні – це ті бактерії, які живуть і розмножуються в тих місцях, де немає кисню (зубний наліт). Зубний наліт є ідеальним місцем для життя анаеробних бактерій, тому що в зубному нальоті немає кисню. Отже, чим більше зубного нальоту, тим більше анаеробних бактерій. Внаслідок цього підвищується кількість вироблюваних бактеріями сірчистих сполук і утворення неприємного запаху.

Як боротися з бактеріями, що викликають неприємний запах з рота? Для запобігання неприємного запаху з рота, потрібно в першу чергу запобігти утворенню зубного нальоту, тому що він є ідеальною умовою для вироблення анаеробними бактеріями сірчистих сполук. Потрібно чистити зуби ниткою і щіткою після кожного прийому їжі – навіть у невеликих кількостях. У більшості випадків бактерії, що викликають неприємний запах з рота, скупчуються на язиці, в проміжках між зубами.

Розглянемо скупчення бактерій на язиці. Кількість бактерій, що накопичуються на людському язиці, залежить від анатомії його поверхні. Поверхня язика має багато складок, борозенок і заглиблень. Наліт, що накопичився в цих заглибленнях, є сприятливим середовищем для життєдіяльності анаеробних бактерій. Наліт має білий колір, ближче до задньої області язика він стає щільнішим і товстим. На сьогоднішній день дослідження показали, що кількість бактерій на язиці безпосередньо залежить від товщини нальоту. Отже, чим тонше наліт, тим менше анаеробних бактерій, тим дихання свіжіше. На передній частині язика нальоту менше, ніж на задній. Це пояснюється тим, що передня область язика постійно самоочищається. У процесі руху язика його передня частина постійно треться об тверде піднебіння – так і відбувається очищення, це запобігає накопиченню бактерій. Задня частина язика під час його руху стикається тільки з м’яким піднебінням, при цьому ефективного очищення не виходить. Тому бактерії, що викликають неприємний запах, накопичуються в основному на задній частині язика. Для зменшення кількості нальоту, потрібно ретельно очищати язик, особливо в задній його частині.

Чистка язика

Правильна чистка язика переслідує одну мету – видалити бактерії і залишки їжі, накопичені на поверхні язика. Ефективним методом чищення поверхні язика є використання спеціальної ложки. Суть цього методу полягає в вишкрібання поверхні язика спеціальною ложкою, розробленою для цієї мети. Спеціальні ложки для очищення язика можна придбати в аптеці. Починаємо чистку поверхні язика із задньої частини і поступово прямуємо до передньої поверхні. Деякі пацієнти стверджують, що менше давляться при вишкрібанні язика ложкою, ніж при чищенні зубною або спеціальною щітками.

Хвороби пародонту

Пародонт – функціональна система різних тканин, що оточують і підтримують зуби. Для виникнення та розвитку пародонтальних захворювань необхідні певні умови. Серед цих умов провідну роль відіграє зубний наліт з подальшою його мінералізацією в зубний камінь. Захворювання пародонту (хвороби ясен) також можуть бути причиною розвитку неприємного запаху з рота. Запах при хворобі ясен дуже специфічний. Захворювання пародонту займають друге місце в розвитку неприємного запаху з рота. Пародонтальні захворювання часто призводять до пошкодження кістки, навколишнього зуби. Це, в свою чергу призводить до утворення поглиблень між зубами і яснами. У стоматології ці поглиблення називаються пародонтальні кишені. Їх, як правило, дуже важко або взагалі неможливо очистити, і вони стають ідеальним середовищем для життєдіяльності анаеробних бактерій. Анаеробні бактерії накопичуючись в пародонтальних кишенях в процесі своєї життєдіяльності виробляють сірчисті сполуки, які призводять до утворення неприємного запаху. Захворювання дихальних шляхів Захворювання дихальних шляхів теж є причиною утворення неприємного запаху з рота. У людей, які страждають від захворювань дихальних шляхів, ніс часто виявляється закладеним, що змушує їх дихати ротом. При диханні через рот відбувається пересихання порожнини рота, а пересихання порожнини рота теж викликає неприємний запах з рота (вплив сухості рота на виникнення неприємного запаху докладно розповідається нижче – роль ксеростомії в утворенні неприємного запаху з рота). По-друге, захворювання верхніх дихальних шляхів призводять до того, що слизові виділення починають надходити з носової порожнини в порожнину рота через отвір в області м’якого піднебіння. Отже, скупчення цих виділень у роті також викликає неприємний запах.

Роль ксеростомії в утворенні неприємного запаху з рота Ксеростомія – зниження кількості слини, що приводить до сухості у роті. Існують поняття – тимчасова і постійна сухість у роті. Тимчасова сухість рота відчувається вранці. Це пояснюється тим, що вночі знижується вироблення слини. Постійна сухість рота – це вже ксеростомія. Ксеростомія може бути пов’язана з віком пацієнта, тому що секреція слини з віком знижується. Причиною ксеростомії часто є медикаменти, які приймає пацієнт. Ксеростомія можуть викликати засоби від алергії та застуди, від депресії, засоби для регулювання кров’яного тиску, наркотики і т.д. Зниження секреції слини здійснює несприятливий вплив на тканини порожнини рота. При зниженні секреції слини, знижуються всі захисні механізми слини. Слина – особлива форма зволожуючої рот рідини, свого роду природний очищувач порожнини рота. Слина містить особливі компоненти, які вбивають бактерії і нейтралізують продукти їх життєдіяльності. А ми знаємо, що головними винуватцями в утворенні неприємного запаху з рота є сірчисті сполуки, що виробляються бактеріями. При зниженні секреції слини нейтралізація бактерій сповільнюється, і поліпшуються умови для їхнього росту. У людей, які протягом довгого часу страждають ксеростомією, частіше виникають карієс і пародонтальні захворювання, які в свою чергу призводять до неприємного запаху з рота. Що робити при ксеростомії (пересиханні рота)? Виділення слини можна підвищити природним чином – пережовуючи їжу і штучним чином – періодично жувати жувальну гумку без цукру. При постійній сухості рота потрібно пити більше рідини і частіше. Це допомагає підтримувати необхідний рівень рідини в організмі і порожнині рота.

Дента-Д

Стоматологическая клиника Дента - Д создана для Вас, чтобы укрепить здоровье Ваших зубов и десен!

Top