Некаріозні ураження зубів

До некаріозних уражень зубів відносять такі захворювання:

Флюороз

Флюороз (від латинського Fluorum- фтор) – хронічне захворювання що виникає внаслідок надлишкового надходження в організм фтору. Надлишок фтору призводить до нерівномірної мінералізації, підвищеної крихкості, виникнення дефектів емалі. Зазвичай виникає при мінералізації води фтором понад 1,5 мг/л.

  • Лікування. При флюорозі, що появляється тільки зміною кольору ємалі, позитивний єфект дає місцеве лікування, суть якого полягає у відбілюванні з подальшою ремінералізуючою терапією. У період лікування рекомендується вживати препарати кальцію. Відновлення природного блиску емалі спостеігається протягом 6-8 місяців. Курс лікування необхідно повторювати з появою пігментованих плям. Рекомендується суворе дотримання правил  особистої гігієни,використання зубної пасти мінералізуючої дії. При ерозивній і деструктивній формах широко застосовують методи відновлення форми і кольору зуба. Для цього  використовується композитні матеріали, керамічні вініри або покриття заба коронками.

Гіпплазія емалі

Гіпплазія емалі – це недорозвинення емалі в наслідок порушеня ії міералізації. Гіпоплазія може бути вродженою чи набутою. Вроджена гіпоплазія пов’язана зі спатковими дефектами її будови. Набута гіпоплазія  емалі частіше пов’язана з рахітом, що призводить до порушення мінералізації. При гіпоплазії немає больових відчуттів.

  • Лікування. місцеве і загальне. Місцево застосовують пасти, які містять мінерали, а також проводять глибоке фторування.Загальне лікування зводиться до лікування основного захворювання (рахіту та.ін)

Гіперастезія емалі

Це – підвищена чутливість на дію фізичного або хімічного чинника. Пацієнти скаржаться на больові відчуття при прийомі гарячого, солодкого або солоного. При цьому відсутні ознаки руйнування емалі.

  • Лікування. В данному випадку звичайно призначають препарати фтору. Якщо таке лікування не допомагає, то пропонується  установка коронок, які захищають зуби від впливу факторів  навколишнього середовища.

Підвищена стертість зубів

Дане захворювання може прогресувати аж до повного сточування коронки зуба. Основною причиною є  неправельний прикус, оскільки навантаження припадає не на жувальну, а на бічну поверхню зуба, меньш пристосовану для подрібнення їжі. Інщі причини: порушення мінерального обміну, вплив агресивних речовин (кислот, лугів).

  • Лікування повинне бути своєчасним і спрямованим на виправлення виявлених порушень.

 

Клиновидний дефект

Це V-подібне стирання ємалі зуба в області шийки з губної сторони. У молодих людей проявляється у вигляді короткочасного болю від холодного, кислого, солодкого аба при торканні зубню щіткою під час чищення. У старших пацієнтів болючість найчастіше відсутня. Тому головною скаргою у них є естетичний недолік і вимога зупинити руйнування зуба.

Розглянемо  спочатку традиційні способи лікування: 

Аплікації різних препаратів (лаків, ремінералізуючих розчинів).

Головною перевагою цього методу є дотримання найважливішого Гіппократівського принципу “Не нашкодь”. Дійсно, шкоди данний метод лікування зубам не завдасть. А користь, у вигляді позбавлення від підвищеної чутливості пренест може. Правда, після 10-15 відвідування – одноразового нанесення вистачає лише на кілька годин/хвилин. Усунути дефект аплікаціями не вдається, але від болю на деякий термін позбутися можна.

Використання зубних паст, що знижують чутливість.

Данний спосіб включає в себе всі достоїнства попереднього плюс володіє ще однією перевагою- дешевизною.Один тюбік пасти коштує значно дешевше, ніж 10-15 відвідувань стоматолога, а єфект дає приблизно той самий. Так само як і в першому випадку усунути сам дефект, і його подальший розвиток не вийде. Масимум чого вдається добитися – зникнення болючості шийок зубів.

Пломбування  різними матеріалами (склоіномерними, компонентами, композитними).

Цей метод є найбільш поширеним варіантом лікування клиновидних дефектів. Переваг ще більше:біль зникає відразу, після першого ж відвідування, а головне усувається сам дефект і досягається досить не поганий естетичний результат. Біда в тому, що причина захворювання навідь найдорожчою пломбою не усувається. Значить механічне навантаження на шийку зуба продовжить свій негативний вплив. В результаті, пломби або випадають цілком, або (найчастіше) залишаються на місці, але при цьому відриваються від поверхні зуба, утворюючи щілину, в яку забиваються залишки їжі та бактерії. Утворюється темна смужка між однією поверхнею пломби і зубом. так звана “траурна облямівка”. Залишати все в такому вигляді небажено – крім прогресування клиновидного дефекту можна отримати в цьому місці ще і карієс. Стара пломба прибирається, ставиться нова, і все починається по другому колу.

Установка вінірів

Під вініром маємо на увазі керамічне облицювання, що закриває всю передню і жувальну (ріжучий край передніх зубів) поверхні зуба. Даний метод кращій, ніж попередній. Крім чудової естетики іноді можна домагтися усунення причини (і, одже запобігти рецедивам захворювання для деяких зубів). А це поставить під питання міцність самого фініра. Максимальне навантаження припадатеме а нього, а данна конструкція певною мірою крихка – може і не витримати тих зусиль, яких доклала власна емаль зуба.

Виготовлення штучних коронок (металокерамічних або суцільнолитих)

Радикальне, але вельми дієве рішення проблеми – за умови , що край коронки перекриває клиновидний ефект з запасом. Але найчастіше цього запасу немає – дефект вже розташований рівні ясен, а обточувати зуб під коронку нижче рівня прикріплення ясенного краю категорично протипоказано. Крім того, захищаючи одні зуби, коронки можуть підставити під удар інші. Виходить, що навіть такі надійні конструкції, як коронки, не завжди вирішують питання. Клиновидний дефект може продовжувати свою руйнівну дію і на сусідніх зубах. Всі  переховані вище варіанти лікування мають один спільний недолік – вони не нормалізують прикус, не усувають причину захворювання. Тому якщо комусь допомогла зубна паста чи бональна пломба служить вірою і правдою, то це, швидше везіння. Пощастило, незважаючи на неадекватне лікування.

Грамотним, передбачуваним, надійним лікуванням клиноподібного дефекту є оптимізація оклюзії.

Для цього, в першу чергу, необхідний всебічний аналіз оклюзії. Це здійснюється як шляхом детального огляду щелепно-лицевої області, так і шляхом вивчення рухів моделей щелеп в артикуляторі. Далі, коли виявлені травмуючі фактори, вибирається найбільш раціональний шлях оптимізації оклюзії. Є триі напрямки, ортодонтичне (установка брекетів), ортопедичне (виготовлення, штучних коронок на окремі зуби, найчастіше – на ікла) і вибіркове пришліфування. І зазвичай ми вибираємо  двох з цих трьох напрямків. Процес лікування тривалий (особливо,якщо потрібно ортодонтична допомога) але у фіналі досягається чудовий результат. Коли оклюзія приведена в порядок, тоді вже можна поставити красиву пломбу або венір, чудову коронку або, просто обійтись аплікацією, якщо дефект тільки починається.

Також варто відзначити один важливий факт. При аналізі оклюзії лікар-гнатолог може виявити ранні ознаки інших захворювань. Адже клиновидний дефект це лише симптом зубощелепної дисфункції. Оптимізація  оклюзії позбавить не тільки від клиновидних ефектів, але й одночасно збереже від таких явищ, як тріщини і відколи своїх зубів,травми парадонту,рецесії ясен, міалгії, суглобового болю. Такий приємний бонус отримують в нагороду ті пацієнти, які вибирають найраціональніший методлікування клиновидного дефекту.

Хімічний некрос

Зустрічається у людей,які  постійно контактують з агресивними середовищами, переважно на випробництві. Пошкоджують емаль кислоти (азотна, сірчана, молочна, оцтова, ортофосфорна) луги  та деякі інші речовини.  Кислоти можуть впливати, безпосередньо потрапляючи в порожнину  рота, або розчиняючись в слині після проникненя через органи дихання. Пари кислот і лугів, розчиняючись в слині після проникнення через ограни дихання.Пари кислот і лугів, розчиняючись в слині починають вимивати кальцій з зубів, що призводить до поступового розчинення емалі та дентину. Захворювання проявляється відчуттям оскоми і підвищенної чутливості зубів, потім приєднується біль. Явних дефектів немає. Емаль рівномірно розчиняється. стає шорсткою, поступово оголюється дентин. Це призводить до патологічної стертості зубів. Лікування полягає у виключенні впливу шкідливих факторів, застосуванні нейтралізуючих розчинів, спеціальних лікувально-профілактичних зубних паст, загальнозміцнюючій терапії.

Дента-Д

Стоматологическая клиника Дента - Д создана для Вас, чтобы укрепить здоровье Ваших зубов и десен!

Top