Гігієна зубів

Гігієна зубів в даний час є найважливішим елементом комплексного лікування захворювань тканин пародонту, а також невід’ємною складовою терапії всіх основних стоматологічних захворювань.

Гігієна зубів – це професійне чищення зубів шляхом видалення зубного каменю (над- і під’ясневих зубних відкладень) і згладжування поверхні кореня, що перешкоджає утворенню зубного нальоту надалі.

У процесі розвитку пародонтиту в тканинах відбуваються запальні і деструктивні зміни, які можуть призвести до втрати зуба. Багатьма вченими в даний час визнано, що основною причиною захворювань пародонту є зубний наліт, який містить велику кількість мікроорганізмів.

Утворення зубних відкладень

Утворення зубного нальоту починається з відкладання органічних речовин на поверхні зуба. У міру взаємодії зі слиною на зубному нальоті фіксуються бактерії, які в процесі своєї життєдіяльності синтезують речовини, що сприяють формуванню твердої основи зубних відкладень.

Навіть при регулярному догляді за зубами, досить складно забезпечити повноцінне чищення зубів – бічних поверхонь і міжзубних проміжків, внаслідок чого в цих зонах відбувається активне накопичення зубного нальоту. На легкодоступних для чищення поверхнях зубів, за умови належної індивідуальної гігієни, умов для формування зубної бляшки немає. Утворення зубного нальоту створює умови для формування відкладень, які провокують руйнування тканин пародонту за рахунок мікроорганізмів і виділюваних нами токсинів. З плином часу відбувається кальцифікація зубного нальоту, який перетворюється на зубний камінь. Зубний камінь, у свою чергу, служить “притулком” для бактерій, захищаючи їх від механічного та хімічного впливу, що створює сприятливі умови для їх розмножування і росту.

Професійне чищення зубів і видалення зубного каменю просто необхідні, інакше в тканинах пародонту може спостерігатися хронічний запальний процес, який неминуче закінчується втратою зуба.

Професійна гігієна зубів – це комплекс діагностичних і лікувальних заходів, спрямованих на виявлення зубних відкладень і вибір оптимального методу їх видалення. Крім того, пацієнта навчають принципам індивідуальної гігієни зубів, які найбільшою мірою відповідають наявному в ньому виду зубних відкладень, і при необхідності дають йому рекомендації щодо використання додаткових лікарських засобів у вигляді аплікацій, полоскань і т.п., які будуть сприяти регенерації тканин пародонту.

Інструменти для видалення каменю

У клініці “Дента-Д” перед проведенням професійної гігієни проводиться визначення виду зубних відкладень і ії локалізації. Після цього гігієніст визначає оптимальний метод видалення зубного каменю або інших відкладень.

У нашій клініці для цього можуть використовуватися:

 • ручні інструменти;
 • ультразвукові скейлери;
 • а також повітряно- абразивна система ProphyFlex (Kavo).

Для зняття больових відчуттів у процесі видалення зубного каменю використовується аплікаційна, інфільтраційна або провідникова анестезія.

Професійна гігієна зубів складається з двох основних процедур: скейлінга і зглажування поверхні кореня.

Під склейлінгом розуміють, безпосередньо професійну чистку зубів – видалення над-і під’ясневих відкладень (зубного каменю). Згладжування поверхні кореня перешкоджає утворення зубного нальоту в подальшому, що є невід’ємною частиною профілактики захворювань пародонту. Поряд з ручними інструментами, видалення зубного каменю й інших відкладень може здійснюватися за допомогою скейлера. Ультразвукові скейлери, що працюють з частотою 25 000- 30 000 Гц, допомогають значно прискорити час процедури видалення зубного каменю та інших відкладень, крім того, в процесі їх роботи створюються єфект кавітації, який спричиняє антимікробну дію. Однак у важкодоступних ділянках якість зняття зубних відкладень ультразвуковим скейлером завжди контролюється ручним інструментом.

Полірування зубів

Після чишення зубів, видалення зубного каменю або інших відкладень проводиться полірування поверхні зуба за допомогою:

 • спеціальних гумових чашечок;
 • торцевих щіток;
 • полірувальних смуг;
 • флосів і полірувальних паст.

Мякі гумові чашечки можуть бути порожніми, з виступами, перемичками, вони фіксуються в кутовому наконечнику,заповнюються абразивною полірувальною пастою, і при швидкості обертання 2 000 – 5 000 оборотів проводиться полірування поверхні зубів. У процесі роботи гумова чашка притискається до поверхні зуба таким чином, що її край розгинається, при цьому відбувається полірування у всіх поглибленнях і в під’ясенній області. Полірування апроксимальних поверхонь зубів виробляється за допомогою покритих оксидом алюмінієм полірувальних смуг, плоских зубних ниток або флосів.

Видалення зубного каменю за допомогою системи ProphyFlex (Kavo).

Повітряно-абразивна система ProphyFlex (Kavo) використовується для видалення:

 • зубного каменю,
 • забарвлених відкладень з поверхні зуба, включаючи “наліт курця”
 • очищення поверхні зуба перед фіксацією брекетів
 • очищення поверхні емалі перед герметизацією фісур і т.д.

Застосування ProphyFlex (Kavo) найбільш виправдане для видалення зубного каменю й інших відкладень з вашкодоступних ділянок зуба. Принцип роботи даного приладу заснований на впливі суміші води і соди, що піддаються під тиском.

Для видалення зубного каменю, над – і під’ясневих зубних відкладень та полірування поверхні кореня в нашій клініці використовуються новітні розробки провідних світових виробників стоматологічного обладнання.

Після професійного чишення зубів(видалення зубного каменю та ін.відкладень) і полірування поверхні зуба відбувається повне або часткове видалення поверхневого шару , збагаченого фторидами,тому після полірування поверхню зуба покривають фторвмісними препаратами. Ця процедура, як правило, проводиться у два- три відвідування.

Професіональна гігієна зубів повинна проводитися періодично, тільки в цьому випадку дотримується принцип профілактики захворювань зубів і пародонту. Залежно від виду зубних відкладень, вихідного стану тканин пародонту частота відвідувань гігієніста варіюється від 3 до 6 місяців.

Дента-Д

Стоматологическая клиника Дента - Д создана для Вас, чтобы укрепить здоровье Ваших зубов и десен!

Top