У 1998 році пародонтолог доктор Зігмунд Сокранскі (Sigmund Socransky) провів бактеріологічне дослідження та виділив мікробні комплекси, які є причиною пародонтиту. До них відносять бактерії: Actinobacillus actinomycetemcomitans, Porphyromonas gingivalis, Prevotella intermedia, Bacteroides forsythus, Treponema denticola та ін.
Особливістю цих бактерій є те, що при їх руйнуванні виділяються надзвичайно активні ендотоксини, які призводять до тривалого запалення і руйнування тканин ясен і альвеолярного відростка щелепи, кровоточивості, порушення мікроциркуляції крові в тканинах ясен, дистрофічних змін, розсмоктування кісткової основи і випадання зубів. Вони також викликають загальну інтоксикацію організму з ураженням імунної та ендокринної систем, провокують розвиток атеросклерозу судин мозку і серця, підвищують ризик розвитку інсульту та інфаркту міокарда.
Якщо мікроорганізми відомі, то для чого брати бактеріологічний посів? Справа в тому, що причиною пародонтиту є не один мікроб, а завжди комплекс. Трапляються інші специфічні мікроорганізми, такі як трихоманади, синьо-гнійна паличка чи гриби, які не дозволяють вилікувати пародонтит за традиційною схемою.
Оскільки гриб Candida є мікроорганізмом – коменсалом, важливіше виявити його процентний вміст у зразку, ніж просто його наявність. Якщо кількість гриба Candida перевищує норму в 2-3 рази , то багато антибіотиків виявляються неефективними.
Крім того, за наявності в бактеріологічному посіві гриба Candidа, рівень основних пародонтогенних бактерій в 2 рази нижчий, ніж при типовому перебігу хронічного генералізованого пародонтиту у стадії загострення.
Наростання ролі гриба Candida як причинного фактора захворювань пародонту, можна пояснити зниженням імунологічної реактивності організму, а також безконтрольним прийомом антибіотиків, який загрожує розвитком стійких форм мікроорганізмів, орального дисбактеріозу. Лікування протигрибковими препаратами без попереднього мікробіологічного дослідження неприпустимо.
Повноційна і адекватна антимікробна терапія-один з важливих компонентів комплексного лікування захворювань ясен. Системне призначення антибактеріальних препаратів повинно базуватися на даних про збудників та їх чутливість до антибіотиків.
Ми рекомендуємо робити бактеріологічний посів з метою виявлення анаеробних і аеробних мікроорганізмів, для призначення індивідуальної схеми лікування і отримання найкращого результату.
Показання до системного призначення антибіотиків в пародонтології
- при загостренні пародонтиту, гноєтечі з кишень;
- при прогресуванні деструкції кістки навколо зубів;
- при потребі хірургічних втручань;
- для профілактики інфекційних ендокардитів; високий ступінь ризику інфекційних ендокардитів мають пацієнти з протезами клапанів, з інфекційним ендокардитом в анамнезі, з уродженою серцевою недостатністю та з штунтами.
Антибіотикограма – метод визначення чутливості мікроба до антимікробних препаратів.
Для чого необхідна антибіотикограма?
Бактерія, що зазнала впливу антибіотика, прагне від нього захиститися і продукує захисні речовини. Згодом мікроорганізм стає нечутливим до даного препаратуі його використання буде неефективним. Іншими словами, у мікроба виникає антибіотикорезистентність. Тому для раціонального призначення антибактеріального препарату необхідна ретельна мікробіологічна діагностика з виділенням забрудника і визначенням його чутливості до різних антимікробних препаратів.
Який здійснюється метод?
Виділений збудник засівається на тверде живильне середовище – агар. Далі на поверхню цього живільного середовища розміщують паперові диски, що містять різні антибіотики. Метод заснований на тому, що ефективний антибіотик пригнічує ріст мікроорганізмів, а неефективний – не заважає їх вільному зростанню. Метод точний. Від дозволяє виявити спектр чутливості збудника. Єдиним недоліком є те, що осоточний результат лікар отримує через 2-5 діб.